Pestovanie

Ako pestovať levanduľu v záhrade

Keď si predstavíme levanduľu, väčšinou vidíme rozkvitnuté fialové polia pod skalnatými kopcami Provensálska, ale vedeli ste že Japonsko, Nový Zeland, Spojené Kráľovstvo a Spojené Štáty sú tiež známe ich produkciou?
Nie je to len univerzálna rastlinka, ktorá má svoju nezabudnuteľnú arómu, ale živé odtiene fialovej farby vedia dotvárať atmosféru každej krajiny.
Typy na pestovanie:  Úplne slnko a dobrý odvodňovací systém sú dva základné požiadavky na úspešné pestovanie levandule. Levanduľa je mrazuvzdorná rastlina, ktorá toleruje zanedbávanie, ale pre optimálne výsledky kvitnutia musia byť splnené tieto dva požiadavky. Požiadavky na pôdu: Najlepšia pôda na pestovanie levandule je štrkovitá alebo piesčitá hlina s pH faktorom medzi 6,0 a 8,0, ale značné množstvo ľahkej a dobre odvodnenej pôdy môže byť všeobecne vhodné. Na valoch môžeme úspešne pestovať levanduľu aj vo vlhkejších a ílovitejších pôdach ale prídavok vápenca bude potrebný na zvýšenie pH stupňa a drobivosti. 
Podnebie:Rastliny sú všeobecne tolerantné k nízkym teplotám, vetru, dažďu a snehu za predpokladu, že majú dobrý odvodňovací systém a tiež záleží aký druh levandule pestujete. Citlivejšie rastliny sa môžu pestovať v kvetináčoch a v jeseni je dobré ich presunúť na kryté stanovište. 
Zavlažovanie: Pri nových výsadbach je dôležité výdatné zavlažovanie a primerané zrážky , zatiaľ čo staršie rastlinky sú schopné vydržať sucho. Nadmerné zavlažovanie alebo zrážky môžu spôsobiť hnilobu koreňov a iné hubovité a bakteriálne choroby.
Strihanie:Udržiavanie rastlín v správnej forme je jeden z najlepších spôsobov ako ich udržať mladé, zdravé a plné života. So strihaním by sme mali začať, kým je rastlinka ešte v kvetináči a pokračovať s tým aspoň raz do roka. Zostriháva sa prinajmenšom tretina rastliny. Strihanie na jar podporuje kvitnutie neskoro na jar alebo skoro v lete. Rastliny, ktoré boli zostrihnuté na jar budú potrebovať opätovné zostrihnutie na jeseň. Dávajte pozor na príliš veľké rezy, mohli by spôsobiť zdrevnatenie rastliny a následné slabé kvitnutie.
Vlhkosť:
Veľa druhov levandulí všeobecne toleruje vlhkosť a udržiava primerane kompaktný tvar, ale niektoré sú v takých podmienkach viac náchylné k chorobám a škodcom, najmä tie, ktoré sú dlhšiu dobu vlhké.  Dostatočné medzery medzi rastlinami podporujú dostatočný pohyb vzduchu okolo rastlín a môžu pomôcť vyriešiť tento problém.
Hnojivo: Pre domáce záhrady môže byť aplikácia dobre vyváženého kompostu a vápna v prospech rastlín. Ak to nie je možné, levanduľa bude určitú dobu pokojne rásť aj bez externe pridaného hnojiva ale staršie rastliny môžu neskôr vykazovať známky nutričného stresu ak je pôda ochudobnená o potrebné látky.
Zber a sušenie:Optimálne načasovanie na rezanie levandule je určené konečným použitím kvetov. Rezanie je najlepšie vykonávať v ranných hodinách, akonáhle sa odparia kvapky. Ak zbierame levanduľu na sušenie, tak vrchy stoniek by mali ostať bez zmeny. Striháme, keď sa otvoria prvé dva kvety. Takto vysušené kvety nebudú opadávať, ale ostanú na stonke. Ak zbierame kvety kvôli oleju , optimálny čas na zber je keď polovica kvetov na stonke vyschla. Pri sušení zviažeme stonky levandule gumičkou alebo špagátom. Musíme rátať so zmenšením sušených kytičiek. Levandule by sa mali sušiť na tmavých, bezprašných miestach s dobrou ventiláciou. Priame slnko pri sušení odoberá vysušeným kytičkám farbu. Sušenie trvá asi 2 až 3 týždne. 


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára